Ptáte se – dostaneme hypotéku?

Ptáte se – dostaneme hypotéku? To je něco, co trápí mnoho Čechů, ještě než se dozvědí, kolik jim banka skrze hypotéku půjčí. Poradíme, jak dostat odpověď na otázku „dostaneme hypotéku“ a jak přesně se dozvědět, kolik Vám banka poskytne.

 

Otázka zní – dostaneme hypotéku?

Abyste se dozvěděli, jestli dostanete hypotéku a kolik přesně Vám banka skrze hypotéku půjčí, musíte vědět, jakým způsobem probíhá vyřizování hypotéky v bance a její schvalovací proces, a jak při něm banky při posuzování žádostí o hypotéky postupují.

Banky většinou posuzují žadatele o hypotéky dle tzv. bonity, což ve zkratce znamená, že zjišťují, jak moc jste bezpečný a rizikový klient a jak jste pro banku z hlediska klienta a financí zajímaví – což znamená, že banka bude hodnotit Vaši úvěrovou historii, kde se podívá na to, jak spolehlivě jste v minulosti spláceli jednotlivé spotřebitelské úvěry a půjčky, např. zda jste byli někdy v prodlení se splátkou půjčky nebo zda jste dokonce v minulosti měli hypotéku a jak jste ji spláceli / splatili celou bez problémů a včas.

Úvěrová historie pomůže v otázce dostaneme hypotéku

Dobrá úvěrová historie Vám pomůže také při žádosti o refinancování hypotéky, pokud jste do ukončení doby fixace spláceli svou hypotéku dobře a bez problémů, můžete dokonce požádat o hypotéku bez doložení příjmů, protože banka přihlédne právě k Vaší dobré úvěrové historii a nebude vyžadovat doložení výše Vašich příjmů. Tuto možnost sice nabízejí jen některé banky, ale v určitém případě to pro Vás může být výhodné.

Jakou hypotéku dostanete?

Chcete vědět, jak vysokou hypotéku dostanete od banky? Jak banky vlastně hodnotí, zda a jak vysokou hypotéku získáte? Hlavním pravidlem po novinkách hypoték 2017, kdy se omezila výše LTV díky nařízení České národní banky, je to, zda jste schopni zaplatit část hypotéky z vlastních peněz. Např. při hypotéce s LTV 80 % musíte uhradit zbylých 20 % z odhadní ceny nemovitosti pak právě Vy.

Kromě toho banka posuzuje to, zda Vám hypotéku poskytne podle toho, jakou máte míru zadlužení. Hodnotí, zda máte kreditní karty, kontokorenty, nebo nesplacené spotřebitelské úvěry a půjčky. Samozřejmě banka vidí pouze oficiální úvěry, nikoli ty, které jste si vzali bokem nebo na smlouvu o půjčce třeba v rodině. Přičemž u kontokorentu nebo kreditní karty nehodnotí, zda je využíváte a čerpáte, prostě jejich přítomnost bere jako mínus.

Pakliže chcete dostat hypoteční úvěr, raději co nejvyšší počet těchto půjček splaťte ještě před žádostí o hypotéku a nebo kontokorenty a kreditní karty, které nevyužíváte, vypovězte a zrušte. Hodně Vám to při schválení hypotéky pomůže, a odpověď na otázku „dostaneme hypotéku“ bude mnohem pravděpodobněji příznivá.

Vedle uvedeného ještě banka posuzuje míru Vašeho zadlužení. Dle doporučení by Vaše zadlužení při hypotéce nemělo překročit desetinásobek Vašeho ročního čistého příjmu. A proto si propočítejte, na jakou sumu to vychází a podle toho zjistíte, zda je pravděpodobné, že Vám banka hypotéku schválí či ne.

Jestliže např. budete chtít nemovitost, při níž by u hypotéky Vaše míra zadlužení překročila dvacetinásobek Vašeho ročního čistého příjmu domácnosti, je vcelku jisté, že hypotéku nezískáte.

Poraďte se ještě před žádostí o hypotéku!

Rádi byste slyšeli pozitivní odpověď na otázku „Dostaneme hypotéku“? Pak se rozhodně poraďte s odborníkem ještě před podáním žádosti o hypotéku, abyste si dopředu nic v bance nepokazili. Jednou odmítnutá žádost o hypotéku Vám totiž taky při schvalovacím procesu moc nepovzbudí.

Konzultujte vše zdarma s odbornými hypotečními poradci, kteří se pohybují po celé České republice a konzultace s nimi jsou zcela bezplatné, nezávazné a kteří Vám s celým procesem hypotéky pomohou.

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s