Příběh zdražování hypoték pokračuje

Zájem o hypotéky nestále narůstá, a to i přes novinky hypoték 2017, protože si lidé uvědomují, že úrokové sazby rostou a tak je na hypotéku aktuálně nejvyšší čas!

Vývoj úrokových sazeb hypoték

Jak jsme již naznačili v dřívějších článcích – úrokové sazby hypoték byly po nějakou dobu na historických minimech, a to pod hranicí dvou procent, kam se dostaly po dlouhodobém klesání od roku 2008, kdy byly v hodnotách okolo 5-6 %.

Nicméně tento stav nemohl trvat věčně a bylo jisté, že úrokové sazby hypoték opět porostou. A to se nyní děje! Průměrná úroková sazba hypotéky se momentálně pohybuje okolo 2 %, ovšem tato hranice stoupla již o několik desetin (na 2,03 %), a to během několika měsíců od začátku roku.

Hypoteční úvěry 2017 v Česku tedy zdražují, nicméně pořád se jedná o velmi výhodný úvěr, jež byste v podobné výši o podobné úrokové sazbě jinde nesehnali. Tento růst úrokových sazeb hypoték 2017 ovšem podpořil lidi v tom, aby si s hypotékou pospíšili. Není divu, na hypotéku je nyní nejvyšší čas, protože úrokové sazby porostou i nadále, a možná že rychleji než doposud.

Jaké si Češi berou hypotéky

Všechny banky v ČR uzavřely od začátku roku 2017 na 50 tisíc hypotečních úvěrů, a to v celkovém objemu 96 miliard Kč. Přičemž průměrná hodnota hypotéky se nachází okolo 2 milionů korun. Češi si tak berou hypoteční úvěry spíše na levnější byty a domy. Lze předpokládat, že podobný vývoj bude mít i zbytek roku 2017, kdy si lidé budou brát hypotéky s co nejvyšším LTV a na nemovitosti o průměrné hodnotě 2 milionů korun.

Nejvíce si lidé berou hypotéku České spořitelny, na druhém místě se drží hypotéka Hypoteční banky, která byla dlouhých 8 let lídrem, Česká spořitelna ji ovšem se svou hypotékou letos předběhla. Hypoteční úvěr České spořitelny má totiž díky rozhodnutí ČS nižší úrokové sazby, než je tomu u jiných hypoték, a to podpořilo žadatele o hypotéku k tomu, aby si o zažádali právě o Hypotéku České spořitelny.

Nicméně je zřejmé, že nízká úroková sazba u hypotéky není vše. Vždy záleží na Vaší konkrétní situaci, dané nemovitosti a dalších parametrech. Proto byste si nikdy hypotéku neměli volit čistě sami, ale minimálně byste si měli provést srovnání hypoték v online hypoteční kalkulačce, ale ideálně se sejít s hypotečním poradcem a svůj výběr s ním probrat.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s