Pozor – výhodné hypotéky docházejí!

Možná jste si již všimli novinek hypoték 2017, které se udály na začátku roku. I díky tomu již banky začínají hlásit, že docházejí hypotéky s vysokým LTV a na všechny se tak nedostane. Co to znamená a co dělat, když se na hypotéku teprve chystáte?

Novinky hypotéky 2017

Na začátku roku 2017 se v oblasti hypoték udály velké novinky, které se dotknou všech, kdo si hypotéku bere, bude brát nebo ji bude refinancovat. Mezi nejhlavnější patří to, že banky již nemohou (na příkaz České národní banky) poskytovat svým klientům 100% hypotéky, tedy hypotéky se 100% LTV. Událo se tak z mnoha důvodů, např. i po vzoru zahraničí nebo ze strachu z ekonomické krize, jako např. ve Spojených státech, na které se právě podílelo i nesprávné hospodaření s bydlením.

Hypotéky 2017 v praxi

Hypoteční úvěry mohou tedy banky od roku 2017 nabízet pouze s 90% LTV, což v praxi znamená, že v situaci žádosti o hypoteční úvěr Vám banka nabídne zaplatit jen 90 % odhadní ceny nemovitosti. Zbylých 10 % si budete muset zaplatit z vlastních rezerv,  a případný rozdíl mezi odhadní a reálnou kupní cenou budovy nebo pozemku (odhad většinou vyjde nižší než je reálná prodejní cena nemovitosti…) si budete také muset zaplatit z vlastních rezerv.

Omezení vysokých hypoték

Nicméně má to ještě jeden zádrhel, a to, že i tyto 90% hypotéky jsou co do počtu Českou národní bankou omezeny. Jinak nazváno, banky mohou poskytnout pouze omezené množství hypoték s 90% a 80% LTV ročně.

Bankovní instituce tedy mají toto množství hypoték s 90% a 80% rozděleno do čtvrtroků, což v realitě znamená, že v daném kvartále mohou poskytnout pouze omezené množství těchto vysokých hypoték. Pro aktuální kvartál jsou vysoké hypotéky již téměř vyčerpány, a to u všech bank! To vše znamená, že pokud plánujete hypotéku a chystáte se žádost podat v bance, je pravděpodobné, že Vám banka posune čerpání hypotéky až do dalšího kvartálu.

Řešení této situace bankami

Každá banka v současné situaci dělá jiné věci. Některé z bank (např. Hypoteční banka) navyšují úrokovou sazbu u 80% a 90% hypoték a naopak ji ponechávají nízkou nebo slibují některé bonusy u nižších, např. 70% hypotečních úvěrů. Chtějí tak namotivovat žadatele o hypotéku, aby využili co nejvíce vlastních rezerv a vzali si raději nižší hypotéku s nižší úrokovou sazbou.

Jak postupovat, když chcete hypotéku

Pokud máte zájem koupit nemovitost a financovat ji skrze hypoteční úvěr, je několik možností. Buď máte dostatek vlastních prostředků, vezmete si např. 70% hypotéku s nízkým úrokem a není co řešit.

Jestliže tolik vlastních peněz nemáte a nutně potřebujete např. 80% nebo i 90% hypotéku, pak může být řešením odložení žádosti na léto, kdy v dalším kvartálu budou zase tyto hypotéky snadněji dostupné. Nicméně s hypotečním úvěrem neotálejte dlouho, protože úrokové sazby půjdou postupně nahoru (už od počátku roku 2017 se zvedly), takže čím déle budete čekat, tím méně výhodnou hypotéku můžete dostat.

Doporučujeme současnou situaci a Vaše možnosti probrat s odborným hypotečním poradcem, který je nezávislý a konzultace s ním jsou zdarma. Využít služeb hypotečního poradce můžete např. zde nebo zde.

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s