Jak úspěšně splácet hypotéku?

Jestliže už jste si vybrali, kde si hypoteční úvěr sjednáte, velmi důrazně Vám doporučujeme si přečíst tento článek. Pomůže Vám totiž se na splácení hypotéky připravit a udělat kroky, které Vám zajistí v průběhu let příjemné a úspěšné splácení hypotéky bez starostí a bez zádrhelů.

Důležité kroky před sjednáním hypotéky

Prvním a jedním z nejdůležitějších kroků k úspěšnému splácení Vaší hypotéky, je promyslet si výši měsíčních splátek. To samozřejmě musíte udělat ještě před sjednáním hypotečního úvěru, případně o několik let později při jeho refinancování.

V situaci, kdy hypotéku zvažujete a teprve propočítáváte, měli byste si zjistit také to, kolik jste schopni měsíčně věnovat na splátku hypotéky ze svého rodinného rozpočtu. A podle toho si pak nastavit odpovídající dobu splatnosti hypotéky , která ovlivní měsíční splátku. Dnes není výjimkou hypotéka na 30 let, na 40 let ji poskytují jen některé banky, a to pouze mladším lidem, kterým do důchodu zbývá plus mínus 40 let.

Srovnání svého rodinného rozpočtu kvůli hypotéce uděláte jednoduchým sepsáním všech výdajů Vaší domácnosti za měsíc a jejich porovnáním s Vašimi příjmy – ideálně, pokud své výdaje a příjmy budete sledovat alespoň 2-3 měsíce, aby byl výsledek opravdu relevantní.

V žádném případě byste neměli mít svůj rodinný rozpočet napnutý tak, že by na splátku hypotéky zbývalo jen sotva. Vždy je dobré mít rezervu i v měsíčním rozpočtu!

Dostatek peněz pod polštářem

Není možné se domnívat, že když už vlastníte nemovitost (financovanou hypotékou) nemusíte si šetřit peníze a odkládat je bokem „na horší časy“ a tvořit vlastní rezervy. Vždy totiž mohou přijít neočekávané výdaje, které Vás překvapí a ve kterých se tyto rezervy „pod polštářem“ budou hodit.

V měsíčním rozpočtu si nechejte dostatečnou rezervu i na tyto situace (např. výdaje za léky, poruchu auta, instalatéra v případě havárie apod.)

Svůj rezervní „polštář“ byste měli mít také pro případ, že např. přijdete o práci. To se může stát, i když se Vám to aktuálně jeví jako velmi nepravděpodobné, protože své místo „máte jisté“. Zaměstnanci se ve firmách mění dnes a denně, stačí menší krize nebo ekonomické problémy firmy a je to hned.

Důležitým pravidlem při splácení hypotéky a tvorbě rezerv je, že Vaše aktuální finanční zásoby by měly pokrýt Vaše nutné výdaje (tj. vč. splátky hypotečního úvěru) nejméně po 3-6 měsíců, což je doba, během které byste si urychleně měli najít práci.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s