Hypotéka – proč ano?

Vzít si hypotéku je velmi zásadní životní rozhodnutí a může pozitivně i negativně ovlivnit Váš život a život Vaší rodiny. Rozhodně byste tak měli znát situace, kdy je vhodné si hypotéku vzít a kdy byste na ni měli raději zapomenout.

Kdy je vhodné si hypotéku brát?

Jestliže se nacházíte v jedné z níže uvedených situacích, rozhodně byste měli hypotéku zvážit, protože jste tím správným adeptem!

1. Splátka hypotéky by byla stejná, jako Váš aktuální nájem

Jestliže momentálně bydlíte v pronájmu (ať již domu nebo bytu) a víte (např. na základě výpočtu hypoteční kalkulačky) že Vaše splátka hypotéky by každý měsíc vycházela podobně, jako Vaše současná platba měsíčního nájmu, pak je určitě vhodné hypotéku rozmyslet. Budete místo nájmu splácet svou vlastní nemovitost a svůj měsíční rozpočet tím přitom nezatížíte. Ovšem jestli se chcete stěhovat z bytu do domu, myslete na to, že měsíční poplatky a zálohy mohou být pro dům mnohem vyšší než pro byt, určitě tedy tento rozdíl musíte zvážit při propočtech svého měsíčního rozpočtu.

2. V rodinném rozpočtu máte rezervu

Pokud uvažujete o hypotéce a bydlíte teď v pronájmu (nikoli např. u rodičů zdarma nebo za malý příspěvek na nájem), určitě už z dlouhodobější zkušenosti víte, kolik si můžete dovolit měsíčně platit jako částku na bydlení. Jestliže finanční rezervy pro hypotéku nemáte, můžete zvážit spotřebitelský úvěr (porovnat si je můžete např. zde), kterým uhradíte nejrůznější výdaje spojené se zřízením hypotéky.

3. Zakládáte rodinu

Kdo by nechtěl vidět své děti pobíhat po zahradě, nebo je vozit do školky z vlastní garáže? Bydlet ve vlastním je určitě pro rodinu příjemnější než v pronájmu. Lidé, kteří se chtějí usadit a případně mít děti, potřebují zázemí a místo, kde děti budou moci dlouhodobě vyrůstat a prožít spokojené dětství. Myslete ale při propočtech na to, že táhnout hypoteční úvěr v případě těhotenství a mateřské dovolené bude po dlouhou dobu pouze jeden z Vás, a protože v České republice není státní mateřská dovolená nijak závratná a zároveň se Vám rodinné výdaje zvýší o ty na děti, bude muset být plat jednoho z Vás dostačující pro veškeré výdaje Vašeho rodinného rozpočtu.

4. Máte finanční polštář

Nejen, že finanční rezervu budete potřebovat při samotném sjednávání hypotéky na nejrůznější výdaje, ale peníze v záloze je vhodné mít i po jejím zřízení. Nikdy nevíte, co se může stát a v novém bydlení už to budete jen a jen Vy, kdo veškeré opravy, rekonstrukce a vybavení bude platit.

5. Jste Vy nebo Váš partner ve středním věku

Hypotéky se zpravidla poskytují s maximálně 30 letou dobou splatností. V případě, že je Vám tedy okolo 30 let, je vhodné o hypotéce uvažovat, protože o 10 let později už by Vám banky mohly hypotéku umožnit pouze s 20 letou splatností (kvůli důchodu a s tím spojeným snížením pravidelného příjmu).

6. Chcete investovat

Aktuálně je velmi vhodná doba pro hypotéku, ať již kvůli úrokovým sazbám nebo plánovanému zdražení hypoték, je vhodné si ji vzít, i pokud se nechcete stěhovat. Hypotéku totiž můžete mít i na nemovitost jako investici, kterou budete např. dále pronajímat. V případě, že se v budoucnu rozhodnete, že v dané nemovitosti bydlet nechcete, máte možnost ji zase (dokonce se ziskem) prodat.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s