Vývoj úrokových sazeb hypoték

Je zásadní vědět, že přesnou výši úrokové sazby hypotečního úvěru ovlivňuje několik faktorů. Za prvé doba, na jakou si zvolíte fixační dobu této úrokové sazby, a stejně tak výše LTV, tedy procentuální výše úvěru vůči odhadní ceně nemovitosti. Obecně lze říci, že čím kratší fixační doba, tím vyšší úroková sazba, naopak to platí u LTV – čím vyšší LTV, tím vyšší úroková sazba.

U jednotlivých bankovních institucí poskytujících hypotéky máte od tohoto roku možnost získat hypoteční úvěr jen s 90% LTV, a i toto množství úvěrů s 80% a 90% LTV, které banky mohou poskytnout, je také omezená, čili se může stát, že už na Vás „nezbude“ a banka Vám nabídne např. pouze hypotéku se 70% LTV. Stalo se tak díky změnám v hypotékách na počátku roku 2017, které ovlivní skutečně všechny, kteří si hypotéku letos a v dalších letech budou brát.

Je dobré splácet mimořádnými splátkami?

Máte bokem naspořené peníze, prodali jste auto, nebo získali finance odjinud a chcete si snížit hypotéku formou částečné mimořádné splátky? Platí, že hypotéka jsou nejvýhodněji půjčené peníze, které kdy seženete, rozhodně se tedy do předčasných splátek nehrňte. Mnohem spíše obnos peněz, který máte, chytře investujte, a ideálně se ohledně toho poraďte s někým, kdo financím rozumí, jako jsou např. finanční poradci, nikoli pouze s přáteli, kteří třeba také investují.

Vaše investování, pokud bude dobře zvolené, Vám v řádu let může daný obnos peněz pořádně navýšit. Nejenže tak budete mít vyšší rezervu pro nenadálou situaci spojenou s neschopností hypotéku splácet, ale hlavně si tím umožníte do budoucna ještě vyšší mimořádnou splátku hypotéky, než jste mohli uvolnit prvně.

Čeká nás růst úrokových sazeb?

V roce 2008 se úrokové sazby hypoték pohybovaly okolo 5-6 %. Úrokové sazby však od té doby zásadně klesly a dnes jsou na historickém minimu. Níže už pravděpodobně neklesnou, naopak. Rostoucí inflace a celková situace na trhu zapřičiní, že úrokové sazby v následujících letech spíše porostou. Na to je třeba myslet a připravit se, pokud hypotéku máte, teprve ji zvažujete a nebo ji budete refinancovat. Nehoňte se tolik za co nejnižší úrokovou sazbou, samozřejmě je důležitá, ale mnohem důležitější se aktuálně jeví to, na jak dlouhou dobu si úrokovou sazbu zafixujete.

Fixační doba – na jak dlouho?

V situaci, že třeba plánujete zdědit miliony a splatit tak zázračně hypotéku v následujících letech, rozhodně doporučujeme si úrokovou sazbu zafixovat na co nejdelší dobu. Úrokové sazby hypoték jsou momentálně na historických minimech, nikdy v minulosti takto nízké nebyly, a pravděpodobně už ani nižší nebudou, protože současné hodnoty jsou opravdu velmi nízké. Volba konkrétní fixační doby ale záleží vždy na konkrétní situaci člověka, který o ni žádá, proto je vhodné poradit se s odborníkem, který s tím má zkušenosti.

Kde vzít nejnižší úrok hypotéky?

Abyste si byli jistí, že jste pro sebe zvolili tu nejvýhodnější úrokovou sazbu, doporučujeme se poradit s odborníkem – hypotečním poradcem, ale tím nezávislým, nikoli pouze bankovním. I když se tomu spousta lidí na začátku brání, není k tomu důvod – poradce nic nestojí, je nezávislý, můžete se jej ptát, na cokoli chcete, ale hlavně můžete v bance získat výhody, o kterých byste bez něj ani nevěděli. Je to proto, že poradce se dobře orientuje na trhu s hypotékami (a jejich refinancováním), zná různé kličky a ví, kam až banku může v oblasti různých výhod „dotlačit“. Můžete tak získat i výhody, které by Vám běžně banka sama od sebe nenabídla a o kterých možná ani nevíte, že lze zařídit.

Spoluprací s hypotečním poradcem tak můžete získat například nulové poplatky bance za poskytnutí hypotečního úvěru, žádné poplatky či pokuty za předčasné splacení v době konce fixace hypotéky, vyjednání nejvýhodnějších podmínek hypotéky v bance za Vás apod. Pomůže Vám také zpracovat všechnu administrativu, celý proces Vám tak zabere méně starostí, času i peněz.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s