Jak se vypořádat s financováním hypotéky 2017?

V předcházejích letech bylo jednoduché sjednat si hypoteční úvěr takovým způsobem, že jste ze svých vlastních peněz nemuseli zaplatit ani korunu. Banky totiž poskytovaly 100% hypotéky. Počínaje rokem 2017 je ale všechno jinak a dnes platí, že ten, kdo si hypotéku chce vzít, musí sáhnout hluboko do své kapsy.

Nově totiž bankovní instituce dávají hypoteční úvěry jen ve výši 90 % (do dubna 2017 ještě 95 %) z odhadní ceny nemovitosti. Ten, kdo nemovitost kupuje, tak musí z vlastních peněz zaplatit zbývající část z odhadní ceny, možný rozdíl mezi odhadní a prodejní cenou, dále pak daň z převodu nemovitosti a další poplatky. Výjimkou tak není investice z vlastních rezerv ve výši 600.000 Kč a více. Přesný modelový příklad hypotéky 2017 si přečtěte zde.

Nemáte tolik peněz?

Jak postupovat v momentě, že tak velké finanční rezervy zkrátka nemáte k dispozici, popřípadě si je chcete schovat na horší časy, rekonstrukci nově nabyté nemovitosti či její vybavení? Jak i v takové situaci hypoteční úvěr získat? Možností je hned několik.

Daň z převodu nemovitosti

Nutné výdaje při koupi nemovitosti můžete snížit tím, že daň z převodu nemovitosti zahrnete do hypotéky. Daň z převodu nemovitosti tvoří 4 % z prodejní ceny nemovitosti, např. u nemovitosti s prodejní cenou 3.000.000 Kč jde o 120.000 Kč. Jejím zahrnutím do hypotečního úvěru tak můžete v začátku ušetřit velký výdaj, nicméně tuto možnost umožňují pouze některé banky. Abyste zjistili které a zda je to možné ve Vaší situaci, doporučujeme spojit se s nezávislým odborníkem na hypoteční úvěry, jehož poradenství je bezplatné.

Další zdroje financí

Další možností, jak financovat nutné výdaje hypotéky v roce 2017 může být spotřebitelský úvěr. Ovšem čerpání spotřebitelského úvěru může poškodit Vaše posouzení bankou při schvalování hypotéky. Klient, který již vysoký spotřebitelský úvěr má, je pro banku rizikovějším – hrozí, že nebude schopen splácet oba úvěry zároveň.

Větší šanci, že v této situaci hypoteční úvěr získáte, máte tehdy, že žijete v manželském svazku a oba dva máte finanční příjem – banka tak bude hodnotit celkovou výši Vašich příjmů vůči měsíčním splátkám hypotečního a spotřebitelského úvěru.

V momentě, že jste svobodní, ale žijete s partnerem a nemovitost byste rádi koupili společně, možným řešením je, že si spotřebitelský úvěr vezme jeden z Vás a nemovitost koupí ten druhý. V takové situaci totiž banka bude posuzovat pouze toho, kdo si nemovitost kupuje a ten nebude v daný moment zatížen spotřebitelským úvěrem. Nicméně jde o poměrně nebezpečné řešení, protože může nastat situace, že se jako partneři rozejdete. Tehdy by jeden z Vás skončil s dluhy a druhý jako vlastník nemovitosti. Je tedy si třeba předem vše řádně rozmyslet a dohodnout, jak byste v takové situaci postupovali.

Avšak i tehdy, kdy si chcete vzít spotřebitelský úvěr a s jeho pomocí pak financovat ten hypoteční, neklesejte na mysli. Jestli Vám banka v takovéto situaci hypotéku dá, záleží na individuálních podmínkách – výši Vašeho příjmu, Vašem věku, možné zástavě za úvěr, celkové hodnotě nemovitosti, výši měsíční splátky a dalších podmínkách. Abyste zjistili, zda spotřebitelský úvěr spolu s hypotékou získáte, doporučujeme se poradit nejen ve Vaší bance, ale hlavně s odborníky, kteří mají přehled o aktuální nabídce všech bank a poradí Vám tak nejlépe, kterou z nich ve Vaší situaci zvolit.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s