Hypotéka na byt

Výběr a koupě bytu je velký životní krok. Jestliže jste se pro jeho pořízení rozhodli a nevlastníte dostatek vlastních prostředků, pravděpodobně pro jeho financování zvolíte hypotéku na byt.

V oblasti hypoték  začátkem roku 2017 vešly v platnost zásadní změny, více zde. Dříve totiž banky poskytovaly až 100% hypotéky, nově to ale budou maximálně 90% (do dubna 2017 ještě 95%). Zbývající část musí uhradit ten, kdo nemovitost kupuje, stejně tak i daň z nabytí nemovitosti a další náklady. Koupě bytu s prodejní cenou 3 mil. Kč Vás může přijít snadno na 600.000 Kč. Výpočet hypotéky 2017 na příkladu konkrétní nemovitosti najdete v našem článku zde.

Hypotéka na byt – co potřebujete

Banka vyžaduje doložení příjmů od zaměstnavatele, díky tomu se ujistí o výši Vašeho příjmu, jeho pravidelnosti, zda je na dobu neurčitou a podobně. Bude také vyžadovat daňové přiznání, pokud jste OSVČ.

Banka se při hodnocení Vaší situace a zvažování, zda Vám hypotéku poskytne, bude zajímat také o to, jestli máte nějaké dluhy. To zjistí pohledem do registru dlužníku. A pozor, nemusíte být hned veliký dlužník! Do registru je snadné se dostat například zapomenutou úhradou složenky za mobilní telefon či kabelovou televizi. V případě, že v registru dlužníků jste uvedeni, na hypoteční úvěr můžete zapomenout. Nejdříve musíte dluhy uhradit, počkat, než dojde k vymazání z registru a teprve poté o hypotéku znovu žádat.

Doložit budete muset také kupní smlouvu. Banka ji zkontroluje a případně navrhne nějaké změny.

V momentě, kdy má dojít k rekonstrukci bytu a přestavbu financovat hypotékou, bude banka vyžadovat také seznam stavebních prací v bytě – ten si sepíšete sami či Vám jej dodá stavební firma, jež rekonstrukci bude realizovat.

Dalším bodem je odhad nemovitosti, jež pro banku zhotoví nezávislý odhadce, aby nebylo možné odhad ovlivnit bankou či Vámi. Zhotovení odhadu trvá 1-2 týdny.

Podmínkou je i pojištění nemovitosti, kterou hypotéku zastavujete, tj. tou, kterou nově kupujete, či tou, kterou již vlastníte.

V případě stavebních prací v bytě Vám bude hypotéka uvolňována po částech, a to na základě pravidelných návštěv znalce z banky, který průběh prací bude sledovat a dokumentovat. Po celou dobu rekonstrukce budete splácet jen úroky, měsíční splátka tak bude zatím nízká, a jakmile rekonstrukci dokončíte, což bude potvrzeno znalcem z banky, teprve tehdy začnete splácet i dlužnou částku hypotečního úvěru.

Protože hypotéka na byt je zásadní životní krok, je dobré při přípravě nic nepodcenit a na vše se dobře připravit. To Vám může následně spoustu času a peněz. Ideálním způsobem je poradit se s nezávislým odborníkem, který zná aktuální situaci na trhu a poradí Vám individuální doporučení přesně pro Vaši situaci.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s