Hypotéka 2017 – co budete platit z vlastní kapsy

V minulých letech ke sjednání hypotéky stačilo víceméně jen zaměstnání, ideálně na dobu neurčitou, či vlastní podnikání a z toho plynoucí pravidelný příjem. Nebylo třeba žádných vlastních financí, případně jen ty, které jste chtěli po koupi nemovitosti vložit do její rekonstrukce či nákupu vybavení, které jste z hypotéky nezaplatili. Banka totiž poskytovala až 100% hypotéky, tj. z hypotečního úvěru jste mohli uhradit celou cenu nemovitosti. V roce 2017 to ale tak jednoduché není. Proč?

Počínaje rokem 2017 se v oblasti hypoték staly velké změny. Teď totiž jako kupující budete platit daň z převodu nemovitosti a nebudete si moci vzít 100% hypotéku. Výše hypotečního úvěru, který vám banka dá, se bude odvíjet od více faktorů, ale můžete se spolehnout, že to nebude více než 90 % hodnoty nemovitosti (95 % do dubna 2017).

Co budete hradit z vlastní kapsy

Jestliže uvažujete o hypotečním úvěru, spočítejte si, zda máte dostatek financí v záloze, a to pro daň z převodu nemovitosti (4 % z její ceny), a taktéž pro zaplacení zbývající části výše úvěru (tj. v případě 90% hypotéky uhradíte 10 %, v případě 80% pak 20 % atd.).

Kromě výše uvedených rezerv je důležité mít v záloze finance také na možný rozdíl mezi kupní a odhadní cenou nemovitosti. Banka vám hypoteční úvěr dá totiž na základě odhadu její tržní hodnoty, nikoli na základě kupní ceny, již požaduje prodávající. V momentě, že je tedy kupní cena nemovitosti vyšší než odhadní, rozdíl mezi nimi uhradíte Vy.

Mějte také dostatek financí na případnou provizi realitnímu makléři, notáře, právní služby a další administrativní poplatky. Kromě nich myslete i na to, že v situaci, že vše nepůjde podle harmonogramu stanoveného smlouvou o hypotéce, ať už vaší chybou či prodlevou ve lhůtách úřadů, v bance budete potřebovat vyhotovit dodatky ke smlouvě o hypotečním úvěru, které zamezí sankcím či propadnutí hypotéky. Tyto dodatky nejsou levná záležitost a jejich ceny se v různých bankách liší. Určitě se tedy v bance, od níž hypoteční úvěr budete čerpat, na tuto situaci a poplatky předem informujte.

Dále pak mějte na paměti částky, které budete muset uhradit ať už v souvislosti s přesunem nábytku a dalších věcí ze stávajícího bydlení, či investici do nového vybavení či rekonstrukce.

Hypotéku už dávno mám, co teď?

V situaci, že už máte výše uvedený proces za sebou, hypoteční úvěr jste úspěšně načerpali a teď jej splácíte, tak ani teď byste s tvorbou rezerv neměli přestat. Jestliže jste si hypoteční úvěr brali s nízkou úrokovou sazbou, je více než pravděpodobné, že po době její fixace bude úroková sazba mnohem vyšší. Jak uvádíme v tomto článku, v dalších letech totiž úrokové sazby hypoték spíše porostou.

Je tedy na místě tvořit rezervy i v době splácení hypotéky, do nichž pak lze sáhnout v případě, že po skončení fixační doby hypotéky a navýšení úrokové sazby hypotéky stoupne měsíční splátka a vy na ni možná nebudete mít.

Pokud se ukončení doby fixace hypotéky blíží, tak neotálejte a dostatečně dopředu se informujte na aktuální úrokové sazby hypotečních úvěrů, ideálně spolu s odborným hypotečním poradcem, jež vám aktuální situaci na trhu s hypotékami osvětlí. Úrokovou sazbu hypotéky lze v některých bankách zafixovat až 6 měsíců předem, a to je při výše zmíněné pravděpodobnosti zvyšování úrokových sazeb hypoték v dalších letech dobrá zpráva.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s